Ise kodulehe valmistamine - head ja vead


Kodulehe ise valmistamise etapid

Põnev on, et ise kodulehe valmistamine pakub põnevat avastamist ning isetegemise rõõmu. Kui sa ei karda katsetamist, viltuminekuid ning mitu korda otsast alustamist ning sul on ise kodulehe valmistamiseks vähemalt 3-4 kuud aega, siis on kodulehe valmistamine täpselt sinu jaoks. Ise kodulehekülge valmistades säästad vähemalt mitusada eurot, mis muidu kuluks selle mõnest odavamast disainibüroost tellimiseks. Kodulehe valmistamise juures on disaini loomine üks kaalukamaid ning kõigile külastajatele nähtavamaid elemente, siis alustamegi sellest kuidas luua ise kodulehe kujunduslik disain.

Kodulehe disaini valmistamine

Disaini loomiseks on alguses täiesti võimalik kasutada tavalist tekstide küljendamiseks kasutatavat tarkvara, näiteks OpenOffice Write või tasulistest programmidest Microsoft Office Word, mille abil on võimalus salvestada failid .html formaadis ning veebiserverisse üles laadida. Eelmise milleniumi viimasel kümnendil loodud veebileheküljed olid enamikus loodud just selliste vahenditega. Kui sind viieteistkümne aasta vanused tehnoloogianipid ei rahulda, siis on soovitav kiigata mõne tänapäevasema ja tehnoloogiliselt märksa edasiarenenuma lahenduse poole, näiteks Dreamweaver on üks professionaalsemaid ja tänapäevasemaid programme visuaalselt viimistletud kodulehe disainimiseks. Kui Dreamweaveri üle 60€ kuumaks tundub alguses pisut kõrgena, on võimalus proovida kätt ka odavamate disainiprogrammidega nagu näiteks Web Easy Professional, Website X5 Evolution, Namo Web Editor. Ükski neist ei paku muidugi samavõrd professionaalseid võimalusi nagu Dreamweaver, kuid alustades ajavad asja enam-vähem ära.

Kodulehe disaini valmistamisel on alati hea teha esimene kavand paberi ja värvipliiatsitega, siis on oht tehnilistesse probleemidesse takerdumise oht väiksem. Viimased on lihtsad tulema kui väga hästi programmi veel ei valda ning veebispetsiifiline värvikasutus, kontrastide ja taustade asjakohane valik võib töö käigus kujuneda pigem hektiliseks ning tehnilistest võimalustest lähtuvaks. Esmane kavand on justkui kaardiks, mis aitab võimalusterägastikus õiget suunda säilitada ning mitte seatud sihilt kõrvale kalduda.

Taustafailide valmistamine kodulehe jaoks

Kui veebilehe visuaalne disain hakkab rahuldavat ilmet võtma, siis on võimalik lehekülje taustafailid ning raamistik ära salvestada ning neid saab juba brauseri kaudu vaadata. Kodulehe valmistamise programmide kasutamise heaks küljeks on, et laotuse ja taustalahendusi saab luua lihtsamini ning kohe alguses ei ole vaja sügavuti süüvida html ja css peensustesse. Valmistatud failid tuleb salvestada eraldi kataloogidesse, kus need on siis kas lokaalselt või veelgi parem otse veebiserverist kätteleitavad ning vaadatatavad. 

Kodulehe disainimise juures on soovitav lugeda mõnda disainiõpikut või veebipõhist koolitusprogrammi, mis aitaks lihtsamini alustada ning viitaks etappidele, mis on kodulehe loomise ja üksikute kodulehe komponentide valmistamise juures olulised. Samavõrd tähtis kui üldistest disainireeglitest arusaamine on ka konkreetse programmi võimaluste valdamine. Näiteks kui otsustad Dreamweaver'i kasuks, siis on hea lugeda läbi see koolitussari siin.

Ise kodulehe valmistamine - head ja vead

Kindlasti pakub iseseisvalt kodulehe valmistamine mitmeid võimalusi, näiteks 3-4 kuu jooksul midagi uut õppida ja katsetada. Võimalik, et odavamate programmidega alustades on võimalik ka paarsada eurot kokku hoida. Siiski tasub ise kodulehe valmistamise juures silmas pidada ka miinuspooli. Toome siin ära mõned:

  1. Katsetamiseks kulub alguses väga palju aega
  2. Protsessi käigus koged nii positiivseid emotsioone kui ka pettumusi
  3. Õppimise käigus tekkivatele küsimustele vastuste leidmine võib minna konarlikult
  4. Kui kunstiõpetus ei olnud su lemmikaine, siis ei tule disain tõenäoliselt eriti maitsekas
  5. Kulutad aega tehnilisele raamistikule, selle asemel võiksid tegeleda sisulisema küljega

Üheks miinuspooleks, miks ise kodulehekülje valmistamine alati mõtekas ei ole, võib kujuneda disaini ebaprofessionaalne väljanägemine. Näiteks kui ettevõtte konkurentidel on korralikult viimistletud disainiga kodulehed ja sina otsustad enda oma vormistada keskmise asjaarmastaja tasemel, siis tajuvad ka kliendid üsna kindlasti erinevust ning disaini põhjal kujuneb neile ka ettevõttest lihtsakoeline, poolpidune kuvand. 

Kõige suuremaks komistuskiviks, millele ise kodulehe valmistamisega algust tehes tihti ei mõelda, on suur ajakulu. Täiesti otsast alustades tuleb arvestada vähemalt 3-4 kuu pikkuse valmistusajaga, mille kestel jäävad muud tööd unarusse. Kui alustav ettevõte on kiires arenguetapis, siis võib tähtsate asjade kõrvalejärtmine ning disaini kallal nokitsemine olla tõeliseks arendupiduriks, mille tõttu võidakse kaotada mitmeid olulisi võimalusi. Kulutatav aeg on üks probleem, teine on kodulehe avamise ajaline edasinihkumine. Ettevõte, millel ei ole korralikku kodulehekülge kaotab kliente enda konkurentidele, mis on loonud viimistletud veebilehe ja suudavad selle kaudu avaldada sisukat infot enda teenuste ja toodete kohta. Kujutle millise hoobi annab ettevõtte arengule see, kui kodulehekülje avamine nihkub 3-4 kuud hilisemaks!

Millised on alternatiivid ise kodulehe valmistamisele?

Tellida kodulehekülg professionaalsest disainibüroost. Selle eelised on üsna selged - kiirem valmimisaeg ja professionaalsem tulemus. Iga kodulehekülgede valmistamisega tegelev ettevõte omab rohkem kogemusi, on teinud tõenäoliselt sadu veebilehekülgi ning suudab anda juba väga varases planeerimisfaasis sellise tasemega sisukat nõu, milleni läheks muidu ise katsetades mitmeid kuid või isegi aastaid aega. Tihti kardetakse, et väljastpoolt teenusena sisseostmine võib kujuneda väga kalliks aga reaalsuses on võimalik tellida tervikliku disainiga, professionaalselt viimistletud kaasaegse kodulehekülje valmistamine vähem kui 600 euroga ja see sisaldab juba nii tehnilist garantiid kui ka sisuhaldussüsteemi kasutajatuge.

Üks oluline aspekt, miks ise kodulehekülje valmistamine kodulehekülje valmistamise programmiga ei ole praktiline on just sisuhaldussüsteemi disainiga liidestamise, installeerimise, andmebaasistruktuuride loomise ja navigatsioonimenüüde konfigureerimise tehniline keerukus. Professionaalsel disainibürool on enamasti selles valdkonnas pikaajaline kogemus ning nad ei takerdu asjadesse, mis alguses ise katsetades võivad kujuneda üsna hoomamatuteks ning närvesöövalt ebamäärasteks. Kodulehte professionaalide käest tellides saad olla kindel, et korralik, ennustatava kvaliteediga tulemus on kindlasti õigeks ajaks valmis ning saad keskenduda hoopis sisulisematele küsimustele. Üks kõige olulisem aspekt, mida tasub kodulehe ise tegemise ja disainibüroost tellimise juures silmas pidada on see, et disaini ja sisuhaldussüsteemi loomise asemel on võimalus sama aega kulutada hoopis sisutekstide kirjutamisele ning nende viimistlemisele. Sellisel moel on võimalus anda disainibüroole tellimus ja asuda kohe peale tellimuse kinnitamist ise tekste kirjutama. Nii valmivad disain, sisuhaldussüsteem ja sisu kõik 2-3 nädala jooksul ning need on võimalus peale kodulehekülje raamistiku valmimist poole päevaga terviklikuks koduleheküljeks vormistada. See säästab nii aega, närve kui ka aitab tervikliku, professionaalse väljanägemisega tulemuseni jõuda oluliselt lühema ajaga.